PAKALPOJUMI

 

Fizioterapeita konsultācija

 

Fizioterapeita palīdzība var būt nepieciešama gan veseliem cilvēkiem, gan tiem, kuri vēlas atbrīvoties no kādas saslimšanas vai tās radītām sekām.
Fizioterapeita konsultācija un ieteiktā terapija ir neatsverama, lai pilnvērtīgi atgūtu veselību pēc kaulu, locītavu un muskuļu saslimšanām un traumām, kā arī nervu sistēmas, t.sk. galvas un muguras smadzeņu bojājumiem.
Tāpat fizioterapeita padoms ir vēlams pacientiem ar sirds un asinsvadu, kā arī elpošanas sistēmas saslimšanām. Fizioterapeits palīdz atgūt fizisko formu arī pēc dzemdībām un ķirurģiskas operācijas.
Fizioterapijas metodes efektīvi spēj novērst vai mazināt tādas problēmas kā:

  1. kustību traucējumi,
  2. sāpes,
  3. tūska,
  4. samazināta slodzes izturība un citas.

Bet pats svarīgākais – fizioterapija iemāca kā pacients var palīdzēt pats sev un palīdz pacientam atgūt ticību saviem spēkiem un spējām.
Fizioterapeita viedoklis ir nozīmīgs tiem, kuri pievērš uzmanību veselības veicināšanai, stiprināšanai un saslimšanas profilaksei. Pareizi piemeklētas un dozētas fiziskās aktivitātes ir būtiskas fizioterapijas metodes gan sirds un asinsvadu saslimšanu, gan cukura diabēta, gan aptaukošanās riska mazināšanā (profilaksē). Pareizi veikti aktīvi vingrojumi spēj mazināt ikdienas steigā radušos muskuļu un saišu saspringumu un uzturēt pietiekošu muskuļu spēku un garumu, kas vēlāk ļaus izvairīties no diskomforta, sāpēm un locītavu problēmām. Savlaicīgi skolas vecuma bērnam konstatēti un koriģēti stājas traucējumi, ļaus izvairīties no nopietnu problēmu attīstības vēlākā vecumā. Jāatzīmē, ka fizioterapija lieliski noder grūtnieču un jauno māmiņu veselības veicināšanā, kā arī veicina harmonisku mazuļu attīstību.

Fizioterapeita konsultācija – tā ir saruna, kurā vienlīdz aktīvi iesaistās abas puses, kā rezultātā fizioterapeits spēj pēc iespējas precīzāk novērtēt Jūsu veselības stāvokli.

Konsultācijas laikā fizioterapeits novērtēs Jūsu stāju, gaitu un dažādas kustības, rūpīgi izpētīs iespējamo sāpju pazīmes un citas saslimšanas izpausmes. Tas tiek izdarīts, izmantojot speciālas izvērtēšanas metodes, kā galvenās var minēt: stājas un gaitas analīze, kustības apjoma un kvalitātes mērījumi un analīze, muskuļu funkciju (spēka, garuma, izturības) izvērtējums, līdzsvara un koordinācijas testi, motorās kontroles analīze, ķermeņa izjūtas un apzināšanās novērtējums, muskuļu un saišu saspringuma izvērtējums, sirds-asinsvadu sistēmas reakcija uz slodzi, elpošanas funkciju novērtējums un analīze, kā arī daži speciālie testi. Uzmanība tiek pievērsta arī visa organisma veselības stāvoklim.
Ārstēšanas procesā fizioterapeits izmanto gan aktīvas, gan pasīvas terapijas metodes. Svarīgs veiksmīgas fizioterapijas priekšnoteikums ir aktīva pacienta iesaistīšanās ārstēšanas procesā. Kā galvenās fizioterapeitiskās ārstēšanas metodes var minēt: terapeitiskie vingrinājumi (gan aktīvi, gan pasīvi; ar dažādu mērķi (piem., muskuļu funkciju uzlabošanai, elpošanas funkciju uzlabošanai, ķermeņa izjūtas veicināšanai); ar un bez dažādiem rīkiem), līdzsvara un koordinācijas treniņš, relaksācijas tehnikas, pozicionēšana, mīksto audu tehnikas un locītavu mobilizācija, speciālas terapijas: Bobata terapija, PNF, Feldenkreisa metode u.c., teipošana, palīgierīču lietošanas apmācība un treniņš u.c.
Konsultācijas laikā var tikt izstrādāts individuāls mājas vingrojumu komplekss vai detalizēta treniņu programma.

Fizioterapeita konsultācija ilgst pusstundu (30 min.). Ja ir nepieciešams, tad uzreiz pēc konsultācijas fizioterapeits sāk praktiskās nodarbības.

Ārstnieciskā masāža

 

Ārstnieciskā masāža ir viena no vissenākajiem ārstēšanas metodēm. Tā ir dozēta mehāniska iedarbība uz ķermeni, izmantojot dažādus paņēmienus.
Ārstnieciskā masāža tiek nozīmēta:

  1. lai atjaunotu darbaspējas pēc fiziskās un garīgās slodzes;
  2. to pielieto kompleksā ārstēšanā pie asinsrites orgānu, nervu sistēmas, balsta-kustību aparāta, iekšējo orgānu, ādas un citām subakūtām un hroniskām saslimšanām.

Zīdaiņiem ārstniecisko masāžu izmanto muskuļa tonusa, muskuļu disbalansa, bērna cerebrālās triekas gadījumā.
Masāžas ietekme uz cilvēka organismu:

  1. Āda – masāža uzlabo tauku un sviedru dziedzeru sekrēciju, paātrina limfas un asins cirkulāciju, vielu maiņu, āda paliek sārta, paaugstinās ādas tonuss, tā paliek gluda un elastīga.
  2. Limfātiskā sistēma – limfas kustība notiek vienā virzienā, t.i. no audiem uz sirds pusi. Masāža pastiprina limfas kustību, palielina barojošo vielu pieteku audiem. Masējamās ķermeņa daļas atbrīvojas no vielu maiņas produktiem.
  3. Sirds-asinsvadu sistēma – masāža uzlabo asinsriti pašā sirds muskulī, palielinās asins pieplūde miokardam, uzlabojas miokarda saraušanās spējas, likvidējas vai samazinās sastrēgumi lielajā un mazajā asinsrites lokā. Paaugstinātu asinspiedienu samazina, pazeminātu – paaugstina.
  4. Elpošanas sistēma – masāža uzlabo ārējās elpošanas funkciju – pie plaušu saslimšanām, pēc krūšu kurvja un vēdera dobuma operācijām, pastiprinās asins piesātinājums ar O2.
  5. Muskuļi un locītavas – uzlabojas muskuļu un saišu elastīgums, spēks, darba spējas, palēninās muskuļu atrofijas iestāšanās pēc saslimšanām un traumām. Saites paliek elastīgākas un kustīgākas. Masāža ietekmē tūsku un patoloģisko procesu nogulsnēšanos uzsūkšanu locītavās.
  6. Centrālā nervu sistēma (CNS) – masāža var nomierināt vai uzbudināt CNS. Glaudīšana izsauc emocijas, miera un svaiguma sajūtu. Enerģiski paņēmieni var ietekmēt uzbudinoši, izsaucot drebuļu sajūtu, asinspiediena paaugstināšanos, cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs.

Decleor kosmētiskās masāžas

Decleor jau vairāk kā 30 gadus palīdz izjust vislieliskāko atklāsmi – būt un pāri visam – justies skaistai!
Decleor procedūras sniegs Jums laiku, lai atjaunotu savu ķermeni un prātu, atkal izjustu līdzsvaru, koncentrētos uz sevi, savām vajadzībām un vēlmēm.
Decleor kosmētikās masāžas tonizē ādu, rada to tvirtāku un elastīgāku. Tā domāta gan sejai, gan ķermenim. Ķermenim – tās ir pretstriju, pretcelulīta procedūras, kas stimulē cirkulēšanas procesus ādā, attīra ādu, dod ādai enerģiju, padarot to samtaini mīkstu un tvirtu. Šīs procedūras domātas gan sievietēm, gan vīriešiem.

Ārstnieciskā vingrošana

 

Ārstnieciskās vingrošanas laikā fizioterapeita vadībā ir iespējams uzlabot savu fizisko stāvokli. Tā ir noderīga nepareizas stājas korekcijas un pēctraumu rehabilitācijā, kā arī fiziskās sagatavotības uzlabošanai. Tā māca cilvēkam kļūt neatkarīgam, palīdz atjaunot kustības un funkcijas, samazināt sāpes, pārvarēt slimību, māca cilvēkam saprast savu ķermeni, saslimšanu un to, kas ir kustība bez sāpēm.
Fizioterapeita vadībā tiek izdarīti vingrojumi, kas:

  1. veicina asinsrites, elpošanas un gremošanas orgānu darbību,
  2. stimulē centrālo nervu sistēmu,
  3. aktivizē un nostiprina ķermeņa muskuļus,
  4. attīsta ķermeņa lokanību.

Izvērtējot klienta veselības stāvokli, ārstniecisko vingrošanu ir iespējams saņemt gan individuāli, gan apmeklējot grupas nodarbības.
Individuālajās nodarbībās fizioterapeits, vadoties pēc Jūsu individuālajām vajadzībām, izveidos atbilstošu vingrojumu programmu. Izskaidros vingrojumu būtību, palīdzēs veikt vingrojumus pareizi. Vingrošana notiek gan uz lielās vingrošanas bumbas vai paklājiņa, izmantojot atsvarus, dažādus rīkus, līdzsvara spilvenus.

Individuālās nodarbības ilgst no 30 min. līdz 1 stundai. Grupu nodarbības notiek 1 stundu.

Pilates vingrošana

 

Pilates ir speciāli izstrādāta programma, kas trenē un nostiprina dziļos ķermeņa muskuļus, uzlabo stāju un lokanību. Tās metodikā ir unikāli apvienoti jogas, stiepšanās un spēka vingrojumu elementi, kas ļauj arī ātrāk par citiem fitnesa veidiem atgūt ideālu figūru. Vācijā dzimušais grieķu izcelsmes zinātnieks J.H.Pilates sākotnēji šo programmu izstrādāja kā rehabilitācijas programmu profesionālajiem dejotājiem.
Pilates vingrošanas metodes veicina:

  1. ķermeņa līdzsvarošanu;
  2. labo stājas defektus;
  3. veicina sabalansētu un simetrisku muskulatūras attīstību.

Vingrojumi fokusēti, lai attīstītu ķermeņa korseti (vēderpresi, muguras un sānu muskulatūru), nostiprinātu kāju un sēžu muskuļus. Nodarbības laikā tiek trenēta izturība, muskuļu spēks, uzlabojas locītavu elastība un kustību grācija. Vingrojumi izlīdzina ķermeņa un muskulatūras asimetriju.
Īpaši noder cilvēkiem ar sēdošu vai stāvošu darba specifiku, muguras problēmu un stājas defektu gadījumā. Ilgstoša un vienmērīga slodze palīdz samazināt ķermeņa svaru. Nodarbība ir laba osteoporozes profilaksē.


Slinga terapija

 

            Slinga jeb elastīgo saišu terapija ir kompleksa un aktīvas ārstēšanas sistēma, kuru izmanto skeleta-muskuļu sistēmas darbības traucējumu gadījumos. Tā notiek fizioterapeita vadībā, katram pēc individuāla plāna un apvieno aktīvu treniņu un mūsdienīgas rehabilitācijas metodes, kuru mērķis ir panākt pastāvīgu kustību un labu balsta aparāta trenētību.
Slinga terapija palīdz nostiprināt dziļos muskuļus, kas balsta mugurkaulu, uzlabo vielmaiņu mugurkaulam pieguļošajās struktūrās (saites, skriemeļu locītavu skrimšļi, starpskriemeļu diski).
Terapija ietver:

  1. atsevišķa muskuļa vai muskuļu grupas stiepšanu vai stiprināšanu;
  2. mugurkaula, kakla, pleca vai gūžas locītavu, jostas daļas stiepšanu;
  3. mugurkaula un lielo locītavu stabilizāciju, atkarībā no slimības vai traumas;
  4. mugurkaula un krūšu kurvja kustīguma uzlabošanu;
  5. relaksāciju un sāpju mazināšanu.

            Slinga terapija no citām fizioterapijas metodēm, piemēram, parastas ārstnieciskās vingrošanas, atšķiras ar to, ka tās ietvaros ar katru pacientu var strādāt saskaņā tieši ar viņa specifiskajām vajadzībām, balstoties uz pacienta individuālā funkcionālā stāvokļa izvērtējumu. Piemēram: ja ir vajadzīga relaksācija, mēs izvēlamies slinga relaksācijas metodiku; ja nepieciešama trakcija – pielietojam trakcijas metodi; ja vajadzīgs palielināt mobilitāti – noņemam gravitācijas efektu un strādājam šajā virzienā.
Slinga terapijas aprīkojums ļauj pastiprināti strādāt ar cilvēka sensomotoriku. Tā, pacientiem, kas griežas ar sūdzībām par sāpēm mugurā, reti, kad šīs sūdzības ir parādījušās pirms dažām dienām vai nedēļām. Vairākumā gadījumu tās ir ilgstošas – ne mazāk par pusgadu - un visbiežāk izrādās, ka pacienta stājas stereotips jau ir pilnīgi izmainīts. Ar slinga terapijas elementiem varam uzsākt veiksmīgu darbu pie pareizā stājas stereotipa atgūšanas – nodarbībās noņemt spriedzi no pārslogotajiem muskuļiem un uzsākt trenēt novājinātos.
Šo terapiju izmanto gan pediatrijā, gan neiroloģijā, gan ķirurģisko-ortopēdisko pacientu rehabilitācijā. Iekšķīgo slimību ārstniecība, sporta un fitnesa treniņi, insulta pacientu rehabilitācija - slinga pielietojuma diapazons ir ļoti plašs un praktiski universāls.
Šī terapija cilvēku mobilizē, un spēles elementi vingrošanu padara par aizraujošu rotaļu. Pateicoties TerapiMaster aprīkojumam, pacients arī labāk izjūt sava ķermeņa darbību un spēj labāk kontrolēt savas kustības.
Slinga terapija ir lieliski piemērota sporta nodarbībām: gan labas fiziskās formas uzturēšanai, gan nopietniem augstākā līmeņa sportistu treniņiem.

Teipings


Avots: www.medical-taping-concept.com
Teipings ir speciāla elastīgu, pašlīmējošu saišu līmēšanas metode organisma fiziskā stāvokļa uzlabošanai.
Kinezioloģijas teipinga lentu ieviesa Dr.Kenzo Kase un Nitto Denko 70tajos gados.
Teipinga galvenais mērķis ir veicināt ķermeņa pašdziedināšanas procesu. Variējot aplikāciju tehnikas, ar šo metodi var panākt dažādus efektus:

  1. uzlabot muskuļu funkciju, mikrocirkulāciju;
  2. aktivizēt limfātisko sistēmu;
  3. mazināt tūsku, asinsizplūdunus, sāpes;
  4. stabilizēt locītavas;
  5. mazināt atkārtotu traumu risku;
  6. uzlabot pozu;
  7. koriģēt locītavu deformāciju u.c.

Fizioterapeits uz 2-3 dienām piestiprina Jūsu ķermeņa daļai tieši pie ādas speciālu vienpusēji lipīgu elastīgu saiti, ko sauc par teipu. Materiāls ir gaisa un ūdens caurlaidīgs, spēj turēties uz ādas sākot no dažām dienām līdz pat vairākām nedēļām. Teipam atrodoties uz ādas var droši iet dušā, vannā vai saunā, tikai jāizvairās no tiešas materiāla berzēšanas, jo tas samazinās tā kalpošanas laiku. Vienīgi nevajadzētu ar teipingu doties solārijā vai tiešos saules staros! Šī metode nav sāpīga un rada komforta sajūtu!

Bobata terapija

 

Bobata vingrošana savu nosaukumu guvusi no tās aizsācējiem – Karela un Bertas Bobotiem, kuri pēc specialitātes bija fizioterapeits un neirofiziologs. Iesākumā viņu izdomātie vingrojumi bija paredzēti bērniem, kuri cietuši no cerebrālās triekas. Metodei bijuši bija labi rezultāti, tā laika gaita tika pilnveidota, un nu jau daudzus gadu desmitus tiek izmantota dažādās valstīs.

Bobata vingrošanas mērķis ir aktīva kustību stimulēšana, jaunu pozu veidošana, vienlaikus kavējot nepareizās darbības un refleksus.

            Bobata vingrošanas nodarbības ieteicamas bērniem vecumā no trijiem mēnešiem līdz divu gadu vecumam, kvalitatīvu kustību attīstības veicināšanai. Ir pierādīts, ka bērnu, kuri pirmajā dzīves gadā vingro jūtas drošāk, labāk orientējas telpā un izjūt kustību prieku. Ir gadījumi, kad tā ir nepieciešama ārstniecības nolūkā, bēbīšiem:

  1. kuriem ir paaugstināts muskuļu tonuss;
  2. neiroloģiskas problēmas;
  3. ja viņš cietis no neliela skābekļa bada grūtniecības laikā vai dzemdībās;
  4. ja pirmajos dzīves mēnešos mazulītis ir nepareizi celts, nests un ģērbts.

Handlings

 

Māte katram bērniņam – ir Dieva sūtīts eņģelis.

Bērna pirmajā dzīves gadā liela nozīme ir pareizai bērna aprūpei, jo nepareiza bērna pacelšana, satveršana, nēsāšana, noguldīšana vai autiņbiksīšu mainīšana var veicināt muskuļu tonusa paaugstināšanos vai mazuļa asimetrisku attīstību, kas savukārt vēlāk, sākot bērnudārza un skolas gaitas, var pārvērsties par izteiktu muskuļa disbalansu, stājas traucējumiem vai kādu nopietnāku slimību.

Gadījumos, kad nav īsti pārliecības, vai viss tiek darīts pareizi, ieteicams konsultēties ar fizioterapeitu. Fizioterapeits Jums parādīs ne vien paņēmienus mazuļa aprūpei, bet arī vingrojumus, kas atbilstoši bērna vecumam veicinās attīstību.

Ikdienā darbojoties ar bērnu, kustībām ir jābūt nesteidzīgām. Vienmēr nepieciešams nodibināt acu kontaktu un sarunāties ar mazuli. Ieteicams bērniņu ņemt rokās pēc iespējas biežāk, jo ķermeņa saskarsme veicina bērnam uzkrāt sajūtu pieredzi un sekmē attīstību. Savukārt sarunāšanās un skatīšanās actiņās radīs drošības izjūtu un veicinās saskanīgas emocionālās attiecības.

Profilakses pasākumi

 

  Laba stāja ir kustību aparāta līdzsvarots stāvoklis, kas pasargā mugurkaulu no traumām un progresojošām deformācijām gan kustībā, gan miera stāvoklī.
Ja stāja laba, tad muskuļu darbs ir maksimāli efektīvs un muskulatūra darbojas ar minimālu spēku, kā arī saites ap mugurkaulu ir stingras un stabilas.
Fizioterapeits izstāstīs, kā pareizi jāceļ smagumi, kā pareizi jāliecas, kā arī izskaidros ergonometrijas pamatprincipus darba vietā. Izvērtējot klienta veselības stāvokli, tiks sniegta konsultācija, kurus sporta veidus vislabāk apmeklēt. Fizioterapeits izskaidros, kā pareizi turēt muguru visās ikdienas aktivitātēs.

Metodiska rekomendācija, lai izvairītos no muguras sāpēm