Gadījumos, kad klients vēlas vai kādu iemeslu dēļ nevar ierasties manā privātpraksē, fizioterapijas pakalpojumi tiek nodrošināti pie klienta mājās. Visbiežāk šos pakalpojumus izvēlas pacienti ar neiroloģiskām saslimšanām (insults, multiplā skleroze, bērnu cerebrālā trieka, spinālie pacienti), kā arī onkoloģijas, reimatoloģijas pacienti un pacienti ar smagām politraumām.
Fizioterapijas pakalpojumus mājas apstākļos labprāt izvēlas arī jaunās māmiņas.
Izvērtējot pacienta veselības un funkcionālo stāvokli, tiek izlemts cik bieži un cik ilgstoši viņam būs nepieciešama fizioterapija. Parasti tās ir 2-3 reizes nedēļā, profilakses nolūkos 1 reizi nedēļā.
Mājas apstākļos tiek veikta:

  1. Konsultācija;
  2. Ārstnieciskā vingrošana (t.sk. grūtniecēm);
  3. Masāža (t.sk. zīdaiņiem);
  4. Bobata terapija;
  5. Handlinga apmācība;
  6. Izglītojošais darbs ar pacientiem un viņu piederīgajiem;
Vides pielāgošana pacienta vajadzībām

„Fizioterapija neiroloģijā – galvassāpes, muguras sāpes, skolioze, spondiloze, diska trūces, skriemeļu nestabilitāte”

Fizioterapija grūtniecības un pēcdzemdību periodā

1

1

Avots: http://www.maminuklubs.lv/vecaku_skola/nac-pavingrot-ar-mazuli/

Cilvēka pirmās mājas šajā pasaulē ir mātes klēpis un šūpuļdziesma!         
Nav maigāka pieskāriena par mātes glāstu un nav drošāka patvēruma par viņas azoti!

            Ārstnieciskā vingrošana, pilates, relaksācija, elpošanas vingrinājumi – tā ir lieliska iespēja kontaktēties ar mazulīti jau grūtniecības laikā, sakārtot savas domas un ķermeni.
Pareiza diafragmāla elpošana ir pamats veselībai, harmonijai un apmierinātībai ar dzīvi gan topošajai māmiņai, gan gaidāmajam mazulītim.
No grūtniecības 16.nedēļas fizioterapeits apmācīs topošo māmiņu veikt vingrojumus, kuri būtu atbilstoši konkrētajam grūtniecības mēnesim. Ieguvums – nostiprināti muguras muskuļi, stāja, dziļā vēdepreses muskulatūra, starpenes muskulatūra, sagatavotība dzemdībām. Savukārt relaksējoša masāža un dažādas ar Decleor produkciju veiktās nostiprinošās procedūras uzlabos ādas tonusu un striju profilaksi.

Fizioterapija pēcdzemdību periodā tā ir vingrošana jaunai māmiņai kopā ar savu mazulīti.
Kas var būt skaistāks par smaidošu mazulīti, kurš izbauda savas mīļās mammītes glāstus!
Fizioterapeits apmācīs jauno māmiņu, kādus vingrojumus kopā ar mazulīti ieteicams izpildīt. Vingrošanu var uzsākt nākošajā dienā pēc dzemdībām.
Vingrojumi palīdzēs nostiprināt jaunās māmiņas stāju, vēderpresi, iegurņa muskulatūru, atgūt pareizu, skaistu, graciozu stāju.

Fizioterapija pulmonoloģijā

    Fizioterapija pulmonoloģijā palīdz pie tādām saslimšanām kā hroniski bronhīti, bronhiālā astma, pneimonija.
Fizioterapeits iemācīs pareizu stājas korekciju, pareizu elpošanas stereotipu, relaksāciju, pareizi veikt diafragmālo elpošanu, palīdzēs veikt posturālo drenāžu.
Elpošanas vingrinājumi palīdzēs pagarināt izelpu, iemācīs relaksēties.

Fizioterapija ortopēdijā (ceļa, gūžas locītavas, endoprotēzes) un traumatoloģijā (locītavu kustību izstrāde)

            Gūžas un ceļa endoprotezēšanas operācijas pēdējos 12 gados ir kļuvušas par visvairāk veiktajām plānveida ortopēdiskajām operācijām Latvijā. Šo operāciju mērķis ir likvidēt sāpes un uzlabot funkcijas slimības skartajās locītavās. Pēcoperācijas periodā funkciju atjaunošanā galvenā loma ir adekvātām fizioterapijas nodarbībām gan stacionārā, gan vēlākā rehabilitācijas periodā.
Būtiska loma pacienta rehabilitācijā ir fizioterapeita individuālam darbam ar pacientu, jo tikai šādā veidā ir iespējams sasniegt maksimālo rezultātu. Fizioterapeita plāns tiek pielāgots katram pacientam individuāli. Fizioterapeita galvenais darbs ir vērsts uz kvalitatīvu aktīvo kustību atjaunošanu.

Fizioterapijā izmantojamās metodes:

stabilizācija – ar teipošanu – konkrētai problemātiskai locītavai. Teipošana – tūskas mazināšanā, kā arī limfodrenāžas masāža.

  1. stabilizācijas vingrojumi – kas vērsti uz saišu un muskuļu nostiprināšanu – uzlabojot kustību amplitūdu konkrētajā locītavā.
  2. slinga terapijas pielietošana, ar līdzsvara spilvenu izmantošanu – stabilizācijas un mobilizācijas uzlabošanai.

Fizioterapija pie vēnu problēmām

            Fizioterapeits apmācīs profilakses pasākumus – kā pacients pats sev var palīdzēt ikdienas aktivitātēs.
Limfātiskā masāža uzlabos venozo atteci, vēnu stāzi, savukārt teipošana noderēs tūskas mazināšanā. Savukārt ārstnieciskā vingrošana palīdzēs uzlabot asinsriti, limfas riti, palīdzēs nostiprināt muskuļus.

Buklets „Vingrojumi kāju vēnu profilaksei”  Ieskanēts buklets „Vingrojumi kāju vēnu profilaksei”, uzklikšķinot uz  „lasīt vairāk” ir iespējams iegūt plašāku aprakstu (šeit ieskanēt grāmatiņu, sadaļā par vingrojumu sastādītāju atstājam tikai „Vingrojumus sastādījusi fizioterapeite Digne Vanaga” , pārējo ņemt ārā)

 

 

 

 

Fizioterapija pie stājas traucējumiem

12

Lai gan stājas problēmas bieži vien ir iedzimta vaina, to rašanos un attīstību ietekmē arī tas, kā māmiņa (vai cits aprūpētājs) ceļ, nes, guldina pavisam mazu zīdainīti, gan arī tas, kā bērns pats vēlāk sēž, staigā, kustas, spēlējas u.c.

            Kāpēc par labu stāju ir jārūpējas savlaicīgi?
Ja stājas traucējumi rodas un tie netiek novērsti, tad tie progresē un vēlāk var radīt nopietnas veselības problēmas. Pirmkārt, mainās bērna gaita un stāja, kas pārējiem rada neglītu vizuālo iespaidu par viņu. Veidojas nepareizs mugurkaula izliekums, tiek ierobežotas kustības, parādās nopietnas deformācijas. Otrkārt, mugurkaula deformācija ir cēlonis citām veselības problēmām, piemēram, izmaiņām elpošanā, asinsrites traucējumiem u.c. Ja bērnam nepareiza mugurkaula izliekuma dēļ deformējas krūškurvis, samazinās plaušu tilpums un bērns ieelpo mazāk skābekļa nekā nepieciešams. Ilgākā laika periodā var rasties skābekļa trūkums organismā. Deformēts mugurkauls var nospiest kaklu un nervu saknītes, kā rezultātā var rasties asinsrites traucējumi, kuri savukārt rada citas problēmas. Retāk sastopama deformācija ir skolioze – mugurkaula izliekums uz vienu vai otru pusi, kas kombinējas ar skriemeļu rotāciju. Šī ir ļoti nopietna deformācija ar smagām sekām.

Lai bērnam neveidotos citi stājas traucējumi, vecākiem jau kopš zīdaiņa vecuma vajadzētu sekot līdzi tam, kā attīstās bērna kustības, stāja un gaita.

            Fizioterapeits, izvērtējot katra bērniņa stāvokli individuāli,:

    • ieteiks vēlamos sporta veidus ar ko nodarboties;
    • apmācīs efektīvākos vingrojumus;
    • pielietos teipošanu, lai efektīvi palīdzētu pie muskulatūras asimetrijas;
    • izmantos muguras masāžu, tādējādi novēršot muskulatūras disbalansu.